Opis oferty

07:00  Podstawienie autokaru na Placu Niepodleglości w Łomży. Przejazd w kierunku Kętrzyna.

Żelaznym punktem na mapie mazurskiego szlaku są fortyfikacje, które po prostu nie wypada ominąć.

Gierłoż

Rozpoczniemy od słynnego miejsca tzw. „Wilczy Szaniec” – pozostałości po schronach Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej.

Memerki

Odwiedzimy kwaterę główną niemieckich wojsk lądowych (OKH), jeden z największych na świecie kompleksów doskonale zachowanych bunkrów z okresu II wojny światowej. Poznamy historię ”samowystarczalnego miasta”, które zadziwia swoim rozmachem i zaawansowaniem konstrukcji.  Stąd dowodzono m.in. inwazją na ZSRR, stłumieniem Powstania Warszawskiego. Przejdziemy przez perfekcyjnie odtworzone wnętrza schronów, centrum łączności i sztabu.

Sztynort

Przespacerujemy przez legendarny dla regionu Mazur port w Sztynorcie. Żeglarze, pływający po mazurskich jeziorach dobrze znają to miejsce, a w szczególności tawernę Zęza 🙂 ahoj

Święta Lipka

Odwiedzimy jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Koncert organowy

Usłyszymy około cztery tysiące piszczałek, czterdzieści głosów imitujących instrumenty smyczkowe takie ja violon, gamba, instrumenty dęte: puzon, trąbki, fagot, obój, flety a nawet perkusyjne – dzwonki. Tak jak przed wiekami, także i dziś, potężne, przenikliwe świętolipskie tutti organowe wraz z donośnym brzmieniem fanfar, delikatnym i przepięknym  pianissimem fletów, do głębi poruszają wnętrze każdego człowieka, skłaniając do zadumy i zwracając myśli w kierunku Majestatu Najwyższego (na podstawie tekstu Piotra Grinholca).

Zamek w Reszlu

W gotyckim mieście przejdziemy po zakamarkach Zamku biskupów warmińskich, w którym została spalona ostatnia czarownica w Europie. Wejdziemy do sali tortur. Wśród 50 eksponatów zobaczymy m.in.: „Fotel Czarownicy”, „Żelazną Dziewicę”, „Kołyskę Judasza” oraz „Torturę Wody”.

Głęboki wąwóz + most

Bardzo ciekawym i urokliwym zabytkiem Reszla jest gotycki most na rzece Sajnie, który został wybudowany z cegły w drugiej połowie XIV w. Prowadził on niegdyś do jednej z bram miejskich i pełnił rolę akweduktu, nad szerokim wąwozem.

18:00   Wyjazd w drogę powrotną.

20:30  Zakończenie wycieczki.

Cena zawiera

  • Przejazd autokarem na całej trasie
  • Usługa licencjonowanego przewodnika podczas zwiedzania
  • Opieka pilota na całej trasie
  • Rezerwacje biletów
  • Ubezpieczenie NNW 10 000 PLN
  • Opłaty drogowe, parkingowe
  • Podatek Vat

Dodatkowo płatne

  • Memerki dorośli 14 PLN / dzieci 9 PLN
  • Zamek dorośli 12 PLN / dzieci 8 PLN