Opis oferty

ŚLADAMI RODU BRANICKICH

  • Białystok – Park i Pałac Branickich, Pałac Gościnny, stary kościół farny, ratusz, dom Św. Marcina, zabytki ulicy Lipowej.

Zobaczymy układ głównych aterii komunikacyjnych i poznamy charakter architektoniczny centrum Białegostoku, który zawdzięczamy wytyczonym w XVIII wieku traktom i wzniesionym budowlom. W mieście rezydował wtedy jeden z najbardziej wpływowych ludzi w kraju Jan Klemens Branicki.

Jan Klemens Branicki, jako jeden z najpotężniejszych magnatów i konkurent Stanisława Augusta Poniatowskiego do tronu królewskiego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dbał o to, aby jego siedziba, wprawiała w zachwyt. Wzniósł zespół pałacowo-ogrodowy godny koronowanych głów. Jan Klemens, wspólnie z Izabelą powołali do życia szkolnictwo i służbę zdrowia w Białymstoku, wybudowali pierwszy w Polsce teatr, ratusz, pocztę, domy zajezdne, szpital, przytułek, remizę strażacką. Za ich czasów powstały w Białymstoku: Wojskowa Szkoła Inżynierii i Budownictwa, Szkoła Akuszerii (położnictwa), szkółka parafialna, a w końcu XVIII wieku, tzw. Szkoła Podwydziałowa, podległa bezpośrednio Uniwersytetowi Wileńskiemu.

  • Choroszcz – Letnia Rezydencja Branickich – Park Pałacowy, Muzeum Wnętrz – wstęp.

Odwiedzimy letnią rezydencję Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy, którego budowa rozpoczęła się w 1725 roku. Zespół pałacowo-parkowy tworzyły dwie oficyny, pawilony, kordegardy i niewielki pałacyk usytuowany na wyspie. W części ogrodowej głównym elementem kompozycji był krzyżowy układ kanałów. Prace nad rozbudową i upiększaniem rezydencji trwały do 1771 roku. W połowie XIX wieku na terenie zespołu pałacowo-parkowego powstała fabryka włókiennicza. Pałac i otaczające go budynki zostały zniszczone w 1915 roku. W 1973 roku odbudowano pałac. Dziś mieści się w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

  • Tykocin – zwiedzanie miasta, Muzeum w dawnej synagodze – wstęp, dziedziniec zamku królewskiego, kościół Św. Trójcy.

Historia miasta Tykocin rozpoczyna się już w latach istnienia księstwa Mazowieckiego. „Wrota Podlasia”, „Perła Baroku”, jeden z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Zwiedzimy Wielką Synagogę w Tykocinie wspaniałą budowlę z XVII wieku, która została rozbudowana w kolejnym stuleciu; obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej. Przejdziemy przez plac zamkowy, który ma niepowtarzalny charakter ze względu na kamienistą drogę wokół rynku, dywany kwiatów latem oraz ławeczki na których można spokojnie odpocząć i cieszyć się klimatem tego miejsca. Odwiedzimy Kościół p.w. Trójcy Świętej – wybudowany dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w latach 1740 – 1750. Ściany są ozdobione polichromią, zaś ołtarz główny pięknie pozłacany. Kościół posiada również zabytkowe, rokokowe organy, pochodzące z okresu pierwszych lat budowy świątyni.

Cena zawiera

  • 4 opiekunów gratis
  • Przejazd autokarem *** - Comfort Class na całej trasie
  • Usługa przewodnika podczas zwiedzania
  • Opieka pilota
  • Ubezpieczenie NNW
  • Opłaty drogowe, parkingowe
  • Podatek Vat

Dodatkowo płatne

  • Bilety wstępu